Aké zábradlie na vonkajšie schody pre chladné podnebie ?

14. feb. 2021 | Blog

U starších ľudí sú šmyky a pády na schodoch hlavnou príčinou nepríjemných zranení. Dokonca aj u mladších ľudí sú schody často spojené s pádmi. Hromady ľadu a snehu počas zimnej sezóny predstavujú problém, ktorý zvyšuje riziko podkĺznutia na schodoch. Preto by ste sa mali uistiť, že zábradlie na schodoch je bezpečné a odolné. Chladné rána s prízemným mrazom, začínajúcim už počas jesene a celej zimy, nás vedia často riadne potrápiť.

Problémy, ktoré prináša zima

Ľad, vlhkosť a posypová soľ môžu pôsobiť na materiál zábradlia veľmi deštruktívne, vrátane vonkajšieho zábradlia na schodisku. Ak sa k tomu pridá sneh, ktorý svojou prikrývkou všetko zakryje, môže dôjsť k nehode o to rýchlejšie.Soľ, ktorú používame na odmrazovanie ciest a chodníkov, môže v kovových zábradliach spôsobiť zrýchlenú koróziu a hrdzu. Voda z roztopeného snehu a ľadu sa môže dostať do kotviacich prvkov schodiska a korodovať komponenty. Pri drevenom zábradlí schodov môže voda presakovať do malých existujúcich trhlín, zamrznúť a časom expandovať. Rozširujúci sa ľad potom otvára malé trhliny, ktoré sú príčinou väčších prasklín, ktoré môžu v priebehu zimy rásť. Toto je často problém našich klimatických podmienkach, kde sa teplotné výkyvy môžu počas niekoľkých dní dostať aj pod -10°C.

Kde potrebujete nainštalovať zábranu na schody ?

Aj keď nie všetky schody musia mať zábradlia, v podnebí s chladnými zimami je rozumné inštalovať zábradlia na všetky vonkajšie schodiská.To platí najmä v prípade, že ste v zrelšom veku alebo máte starších príbuzných, pretože pády a šmyky majú potenciál byť pre seniorov oveľa nebezpečnejšie. V skutočnosti je veľké množstvo zranení súvisiacich so schodiskom, ktoré majú iba jeden alebo dva schody.

Výber vhodného materiálu pre zábradlie na schody

Pokiaľ ide o výber materiálu pre vaše schodiskové zábradlie, ktorý bude vyzerať atraktívne a zostať silný bez ohľadu na to, čo prináša zima, existuje niekoľko možností. Každá má svoje výhody a nevýhody. Niektoré materiály na zábradlie ponúkajú pohodlie z hľadiska životnosti a údržby, zatiaľ čo iné môžu mať jedinečný vzhľad.

Sklenené zábradlie schodiska

Sklo je vynikajúci materiál, pretože s ním takmer nič priamo nereaguje. Nebude hniť, hrdzavieť ani sa pomaly opotrebovávať. Tabule skla blokujú prúdenie vetra, snehu a dažďa na vaše schody. Používa sa bezpečnostné sklo, ktoré odoláva aj teplotným výkyvom.

Nerezové zábradlie na schody

Vysoko kvalitné oceľové schodiskové zábradlia majú tú výhodu, že sú extrémne dlhotrvajúce a trvanlivé, bez ohľadu na to, ako tvrdá je zima. Hlavnou nevýhodou kovového zábradlia je to, že majú tendenciu byť veľmi chladné na dotyk. Zvislé nerezové zábradlia, obvykle vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, vydržia veľmi dlho. Nereagujú ľahko ani so soľou a nehrdzavejú, najmä ak sú vyrobené z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Nevýhodou káblových schodových zábradlí je to, že vytvárajú veľmi otvorené zábradlie, ktoré neblokuje vietor ani sneh. To môže byť ohľad na ľudí žijúcich vo veľmi chladnom podnebí s väčším množstvom snehu.

Drevené zábradlie na schody

Drevo je klasika vďaka svojej nízkej cene a všestrannosti, pokiaľ ide o štýl. Výhodou je tiež to, že sa v zime príliš neochladí. Nebudete sa vyhýbať tomu, aby ste sa chytili dreveného zábradlia, aj keď je vonku pod -20°C. Má však jednu veľkú nevýhodu: vplyvom vonkajších vplyvov sa postupne rozpadá a starne. Drevo môže slúžiť mnoho rokov, aj v chladnom podnebí, ale vyžaduje pravidelnú údržbu a ošetrovanie. V určitom okamihu svojho života však bude potrebné drevené zábradlie vymeniť. Drsné zimy môžu tento proces urýchliť, pretože ľad a snehová nádielka majú tendenciu vsakovať do dreva počas zimy.

Share This